ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΟΙ ΦΥΓΑΔΕΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ»

Πρόσκληση για συμμετοχή στην παράσταση «Οι φυγάδες της Μικρασίας»

Μια παράσταση του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, βασισμένη στο βιβλίο «Το Αϊβαλί η πατρίδα μου» του Φώτη Κόντογλου σε διδασκαλία του Στρατή Πανούριου και επιμέλεια Ιωσήφ Βιβιλάκη

Θρηνώντας την απώλεια της πατρικής γης, μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή και τον ερχομό τους στην Ελλάδα, μια ομάδα νέων μας μιλάει νοσταλγικά για τους «αρχαίους ανθρώπους» της, μας διηγείται με αυθόρμητη ειλικρίνεια τις προσωπικές ιστορίες τους, πότε για αγίους, πότε για απλοϊκούς ξωμάχους, μα κάποτε και για κακούργους και ληστές.

Τόπος παράστασης: Ναός Αγίου Χαραλάμπους στο Πεδίον του Άρεως (εξωτερικός χώρος)

Πιθανή μέρα παράστασης: Πέμπτη 7 Ιουλίου 2022

Η πρόσκληση απευθύνεται σε φοιτητές όλων των ετών του Τμήματος, καθώς και σε μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος, παρακαλούνται να κάνουν εγγραφή στη σχετική ηλεκτρονική τάξη https://eclass.uoa.gr/courses/THEATRE494/

Την Παρασκευή 8 Απριλίου θα γίνει η πρώτη συνάντηση της ομάδας στη Φιλοσοφική Σχολή, στον 9ο όροφο, αίθουσα 915.