ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑΣ ΓΙΑ ΜΕΛΗ ΔΕΠ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΗΝ ÉCOLE DES HAUTES ÉTUDES EN SCIENCES SOCIALES (2024–2025)

Προκήρυξη Ερευνητικής Υποτροφίας για μέλη του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού του ΕΚΠΑ στην ÉCOLEDESHAUTES ÉTUDESENSCIENCESSOCIALES(2024–2025)

Υποτροφία για έρευνα για το διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό του ΕΚΠΑ (μέλη ΔΕΠ) στις ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες, διάρκειας ενός μήνα, στο Παρίσι.

Στο πλαίσιο της νέας συνεργασίας του ΕΚΠΑ με την ÉcoledesHautes ÉtudesenSciencesSociales (EHESS), η EHESS θα προσφέρει μία υποτροφία σε ένα μέλος του διδακτικού ή / και ερευνητικού προσωπικού του ΕΚΠΑ (μέλη ΔΕΠ) από τον χώρο των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών.

Η υποτροφία θα προσφέρεται σε ετήσια βάση και θα έχει διάρκεια ενός μήνα (όχι λιγότερο από 28 και όχι περισσότερο από 31 ημέρες), θα είναι ανταγωνιστική και θα λαμβάνει χώρα μεταξύ 1 Νοεμβρίου και 30 Ιουνίου κάθε ακαδημαϊκού έτους. Προϋποθέτει διαμονή στο Παρίσι. Η υποτροφία συνοδεύεται από ποσό το οποίο θα κυμαίνεται από 3724 € ως 4004 € και θα αναπροσαρμόζεται κάθε χρόνο. Το ποσό αυτό θα καλύπτει τα έξοδα μετακίνησης προς και από το Παρίσι και της διαμονής του / της υποτρόφου. Ο / η υπότροφος θα έχει πρόσβαση στους χώρους έρευνας της ΕΗΕSS (βιβλιοθήκες, αρχεία, εργαστήρια υπολογιστών και άλλων ψηφιακών μέσων, κ. λπ) και σε γραφείο. Ο / η υπότροφος κατά την παραμονή του / της στην ΕΗΕSS υποχρεούται να δώσει τέσσερα σεμινάρια, μετά από συνεννόηση με διδάσκοντα/ουσα της  ΕΗΕSS που τον / την προσκαλεί.

Δυνατότητα υποβολής έχουν, ανεξαρτήτως βαθμίδας, όλα τα μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ από τον χώρο των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών, και εν γένει των επιστημονικών αντικειμένων τα οποία θεραπεύει η EHESS. Η γνώση της γαλλικής είναι επιθυμητή όχι όμως υποχρεωτική.

Κριτήρια επιλογής

Η αξιολόγηση των αιτήσεων γίνεται από ειδική επιτροπή, η οποία ορίζεται κάθε τριετία από τον / την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών και αποτελείται από μέλη ΔΕΠ εξειδικευμένα στα πεδία έρευνας της EHESS, και λαμβάνει υπόψη τα ακόλουθα κριτήρια:

1. ενδιαφέρον και πρωτοτυπία της προτεινόμενης ερευνητικής πρότασης  και των προτεινόμενων διαλέξεων
  2. ενδεχόμενη συμβολή σε έρευνα η οποία διεξάγεται ήδη από μέλος ή μέλη της EHESS
  3. ωφέλεια από τις γαλλικές αρχειακές και βιβλιογραφικές πηγές και την έρευνα που ήδη διεξάγεται στην EHESS
  4. υπάρχουσα ή εκκολαπτόμενη συνεργασία με μέλος της EHESS

Διαδικασία επιλογής

Οι υποψήφιοι / υποψήφιες για την υποτροφία οφείλουν να υποβάλουν τα ακόλουθα δικαιολογητικά

1. Ερευνητική πρόταση (μέγιστη έκταση 500 λέξεων) με περιγραφή της θεματικής, τον γενικό τίτλο των τεσσάρων διαλέξεων και τα στοιχεία επικοινωνίας των υποψηφίων
  2. σύντομο βιογραφικό (μέχρι τρεις σελίδες)
  3. επιστολή πρόσκλησης συνεργασίας από διδάσκοντα / ουσα της EHEESS
  4. περιγραφή της ωφέλειας την οποία θα προσφέρουν στην προτεινόμενη έρευνα  η παραμονή του υποψηφίου / της υποψήφιας στην  EHESS και η συνεργασία του / της με συγκεκριμένα ερευνητικά κέντρα και μέλη της EHESS (500 λέξεις, βλ. https://www.ehess.fr/fr/navigation-recherche)

Πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία, επιτροπή της EHESS θα συμβουλευτεί τους φακέλους των υποψηφίων του ΕΚΠΑ και ενδεχομένως θα εκφράσει προτίμηση για συγκεκριμένο / η υποψήφιο / α.

Οι φάκελοι των υποψηφιοτήτων αποστέλλονται στη διεύθυνση της Αντιπρυτανείας Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας: vrec-acafir@uoa.gr

Προθεσμία Υποβολής Υποψηφιοτήτων για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25 ορίζεται η 31η Μαρτίου 2024.