ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΨΗΦΙΑΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ-68ΘΕ195" (12/3/24)

Η έναρξη του μαθήματος επιλογής  68ΘE195 «Ψηφιακό θέατρο και πολυγραμματισμοί για την εκπαίδευση και την κοινότητα» θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 12/03/2022 στις 18:00 στην αίθουσα 640. Εφόσον συνεχίζεται η κατάληψη, το μάθημα θα διεξαχθεί διαδικτυακά μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας και ο σύνδεσμος θα αποσταλεί εγκαίρως σε όσους/ες έχουν εγγραφεί στο μάθημα (δείτε eclass, θα υπάρξει σχετική ενημέρωση τη Δευτέρα).

Παρακαλούνται οι φοιτήτριες/φοιτητές να λάβουν υπόψιν τους πως η παρουσία στα μαθήματα είναι πολύ σημαντική, ιδιαίτερα δε η πρώτη συνάντηση γνωριμίας.

Στο πλαίσιο αυτού του μαθήματος, οι φοιτητές/φοιτήτριες μαθαίνουν για τις αφετηρίες και τη θεωρητική υποστασιοποίηση του ψηφιακού θεάτρου από τα μέσα του 20ου αιώνα έως σήμερα. Επίσης, διερευνούν την πολυσχιδή πρακτική του ψηφιακού θεάτρου, αποδίδοντας έμφαση στις δυνατότητες και προκλήσεις που ενέχει η ενσωμάτωση στο θέατρο ψηφιακών τεχνολογιών και νέων μέσων. Μεταξύ άλλων εφαρμογών του ψηφιακού θεάτρου, εξετάζονται εφαρμογές του στην τυπική και μη τυπική εκπαίδευση για παιδιά και για ενήλικες, καθώς και εφαρμογές του που αποσκοπούν στη διατήρηση, ενίσχυση ή και τον μετασχηματισμό της κοινότητας, με την τελευταία να προσδιορίζεται διασταλτικά και εντός του διεθνούς συγκειμένου. Δύο από τα κύρια κλώσματα του μαθήματος αφορούν, αφενός, στη σύνδεση του ψηφιακού θεάτρου με την έννοια και την εμπειρία της διαπολιτισμικότητας, συμπεριλαμβανομένης της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, και αφετέρου, στην προαγωγή της κοινωνικής αλλαγής μέσω των εργαλείων του ψηφιακού θεάτρου.