ERASMUS/CIVIS

CIVIS "TRANSDISCIPLINARY COURSE ON SUSTAINABILITY SCIENCES"

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα(διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: "Transdisciplinary course on sustainability sciences"

"This course is organised by 3 CIVIS member universities: The University of Bucharest, Sapienza Università di Romà and Stockholm University. The course is for students who gravitate towards building knowledge in sustainability studies, who seek a course that feeds their passion for conserving the environment and natural resources, combating climate changes, etc. The course is organised into 6 modules that provide a clear path for students to progress. It will provide students with the opportunity to extend their theoretical and practical knowledge in the field of sustainability sciences. The course is designed with particular reference to the following SDGs of the UN Agenda 2030: SDG 6 - Clean Water and Sanitation; SDG 7 - Affordable and Clean Energy; SDG 11 - Sustainable Cities and Communities; SDG 12 - Responsible Consumption and Production; SDG 13 - Climate Action; SDG 16 - Peace, Justice and Strong Institutions".

CIVIS Focus Area: Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια(Climate, Enviroment, Energy)
Ποιους αφορά: ΠροπτυχιακούςΦοιτητές
Πεδία Σπουδών: Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά, Θετικές Επιστήμες, Νέες Τεχνολογίες, Επιστήμες Περιβάλλοντος, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Επιστήμες Υγείας, Πληροφορική, Μάνατζμεντ
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:10 Αυγούστου - 9 Σεπτέμβρη2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 8 Αυγούστου2022
Αιτήσεις:Ηλεκτρονικά με αποστολή CV (Europass format) και motivational letter στην ηλεκτρονική διεύθυνση:delia.popescu@chimie.unibuc.ro
Format μαθήματος:Διαδικτυακό(virtual)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Online
Γλώσσα μαθήματος:Αγγλικά
ECTS: 6
Αριθμός Φοιτητών: 25

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: delia.popescu@chimie.unibuc.ro. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.