Τμήμα Θεατρικών Σπουδών

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΩΝ ΗΠΑ

Princeton University

Στο πλαίσιο των μαθημάτων «Re:Staging the Greeks», τα οποία στοχεύουν στην παράσταση ενός αρχαίου δράματος και οργανώνονται σε συνεργασία του Προγράμματος Θεάτρου του Center for Creative and Performing Arts και του Προγράμματος Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Princeton, ο διευθυντής του Προγράμματος Ελληνικών Σπουδών, καθηγητής Δημήτρης Γόντικας, οι υπεύθυνοι καθηγητές Michael Cadden και Timothy Vassen με τους φοιτητές τους πραγματοποίησαν εκπαιδευτικό ταξίδι στην Αθήνα με την ονομασία «Theatrology: Princeton Actors in the Birthplace of Drama». Το πρόγραμμα της παραμονής τους και των σχετικών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σχεδιάστηκε και οργανώθηκε από τον αναπληρωτή καθηγητή Ιωσήφ Βιβιλάκη.

Από την πλευρά του, το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών προσέφερε ένα σεμινάριο από τον καθηγητή Πλάτωνα Μαυρομούστακο σχετικό με την αναβίωση του αρχαίου δράματος υπό τον τίτλο «Ancient Greek Drama on Modern Greek stage: Tradition(s) and innovation» (18.3.2008) και ένα εργαστήριο με θέμα τη δραματοποίηση ενός χορικού από την επίκουρη καθηγήτρια Ευανθία Στιβανάκη (20.3.2008). Το εργαστήριο περιέλαβε διδασκαλία περί εκφοράς λόγου, μέλους, κίνησης. Κατόπιν ακολούθησε εφαρμογή των ανωτέρω στο Γ΄ Χορικό της Αντιγόνης του Σοφοκλή. Τα εργαστήριο ολοκληρώθηκε και με την αρωγή της χορογράφου Κατερίνας Ανδριοπούλου και του μουσικού-ηθοποιού Θ. Ευστρατιάδη.

Richard Stockton College of New Jersey

Στο Συμπόσιο «Americans and the Experience of Delphi» του Richard Stockton College of New Jersey υπήρξε εκπροσώπηση φοιτητών του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών με παρουσίαση του έργου της Susan Glaspell Suppressed Desires (Ευρωπαϊκό Κέντρο Δελφών, 24.6.2008).

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών οργάνωσε την παράσταση των φοιτητών του Richard Stockton College Πόθοι κάτω από τις λεύκες του Ευγενίου Ο’Νηλ (Παλαιό Πανεπιστήμιο-Πλάκα, 27-28.6.2008).

Διημερίδα «Βάτραχοι» και κωμωδία