ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΑ, 100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ

Σάββατο 02 Ιουλίου 2022 THE ATHENS UNIVERSITY MUSEUM, THOLOU 5, PLAKA
Μικρασιατικά, 100 χρόνια μετά

Μικρασιατικά, 100 χρόνια μετά.

Φέτος, 100 χρόνια μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, αφιέρωσε και προσάρμοσε τα μαθήματα Θεατρική Αγωγή, Θεατρική Πράξη και Θίασος στο πνεύμα της Επετείου.

Έτσι το Σάββατο 2 Ιουλίου, στις 21:00 ακριβώς, στο Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών, ΠΑΛΑΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, Θόλου 5, Πλάκα, θα παρουσιαστούν δείγματα της δουλειάς των φοιτητών.

Στο πρώτο μέρος παρουσιάζεται το μονόπρακτο Από τη Μικρασία στη Δραπετσώνα, που γράφτηκε από φοιτητές και φοιτήτριες της ομάδας, στο μάθημα Θεατρική Πράξη.

Στο δεύτερο μέρος, φοιτητές και φοιτήτριες του μαθήματος Θίασος παρουσιάζουν κείμενα, που γράφτηκαν από σύγχρονους προσφυγογενείς Έλληνες λογοτέχνες τρίτης και τέταρτης γενιάς.

Αφίσα εκδήλωσης

Ώρα προσέλευσης 8:30μμ