ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΤΟΣ ΜΟΛΙΕΡΟΥ – 400 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ "Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΟΛΙΕΡΟΥ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ, 18ΟΣ-21ος ΑΙ."

ΕΤΟΣ ΜΟΛΙΕΡΟΥ – 400 χρόνια από τη γέννησή του "Η πρόσληψη του Μολιέρου στη νεοελληνική παιδεία και στο νεοελληνικό θέατρο, 18ος-21ος αι."

Το «Εργαστήριο Έρευνας και Τεκμηρίωσης Νεοελληνικού Θεάτρου», Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., επιθυμώντας να τιμήσει το έτος Μολιέρου για τα 400 χρόνια από τη γέννησή του διοργανώνει, σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράσταση, Εκπαίδευση, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., το «Πρόγραμμα Νεοελληνική Γραμματολογία και Ιστορία των Ιδεών (15ος-20ός αι.)» και το Πρόγραμμα «Πολιτισμικοί Διαμεσολαβητές ανάμεσα στην Ελλάδα, στη Γαλλία και άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (1830-1974)» του Τομέα Νεοελληνικών Ερευνών του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών (Ε.Ι.Ε.) σε συνεργασία με τη Γαλλική Σχολή Αθηνών – École Française d’Athènes (E.F.A. Section moderne et contemporaine), το «Θέατρο της Ημέρας» (Εταιρεία καλλιτεχνικής και παιδευτικής θεατρικής έκφρασης) και την Εταιρεία «Η νέα ΣΚΗΝΗ», επετειακό Συνέδριο με στόχο να αναδειχθούν διαφορετικές πτυχές της πρόσληψης του έργου του στη νεοελληνική παιδεία και στο νεοελληνικό θέατρο, από τον 18ο αιώνα ώς σήμερα.

Προθεσμία υποβολής δηλώσεων: 31 Αυγούστου 2022