ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

H Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής παράλληλα με τα σεμινάρια προπτυχιακών φοιτητών, διοργανώνει εκπαιδευτικά σεμινάρια Πληροφοριακής Παιδείας για τους  μεταπτυχιακούς φοιτητές και τους υποψήφιους διδάκτορες της Φιλοσοφικής Σχολής.

Τα σεμινάρια σχεδιάζονται και υλοποιούνται από το προσωπικό της Ομάδας Εκπαίδευσης της ΒΦΣ και αποσκοπούν στην ενίσχυση των δεξιοτήτων αναζήτησης,  πρόσβασης και εν γένει  διαχείρισης των επιστημονικών πληροφοριών από τους φοιτητές.

Τα σεμινάρια περιλαμβάνουν αναζήτηση στον Ηλεκτρονικό Κατάλογο (OPAC) και  την Ενιαία Αναζήτηση, τις βιβλιογραφικές  βάσεις δεδομένων, την εξοικείωση με τον ιστότοπο της ΒΚΠ, εισαγωγή σε θέματα Ανοικτής Επιστήμης καθώς και στη χρήση εργαλείων βιβλιογραφικής διαχείρισης.

Σας υπενθυμίζουμε και το ερωτηματολόγιο μας που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης: Έρευνα Ικανοποίησης Χρηστών στη Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης του ΕΚΠΑ κατά την πανδημία:
<https://mopab.seab.gr/SatisfactionUserService/index.php/427967>